Komplexní zubní vyšetření

Komplexní zubní vyšetření u nás začíná vstupním dotazníkem, ve kterém nás zajímají nejen základní iniciály, ale i Váš zdravotní stav, stav chrupu, zubní obtíže a péče o chrup. Každá informace má určitou souvislost se zubním zdravím nebo ošetřením, a proto musí být vyplněn pravdivě. Před první návštěvou je vhodné přijít alespoň 10 minut před termínem objednání, abyste na vyplnění měli dostatek času.

Dalším krokem je klinické vyšetření, přičemž lékař kontroluje nejen zuby, ale i komplexní stav dutiny ústní. Lékař také kontroluje tvářové sliznice, jazyk, podjazykovou oblast, patro, slinné žlázy, dásně a skus. Nateklé, zarudlé a krvácející dásně jsou příznakem jejich zánětu (gingivitis). Pokud se zánět dásní neléčí, přechází k zánětu parodontu ("ústup dásní") a může vést ke ztrátě zubů. Vyšetření zubů není jen o vyhledávání kazů. Lékař kontroluje stav stávajících výplní, korunek, můstků a pátrá po zubních prasklinách. Jako naprosto klíčová je pro nás i pro Vás hygiena dutiny ústní - zubní kámen, povlaky či pigmentace jsou znakem, že v hygieně jsou ještě rezervy a je potřeba na jejím zkvalitnění zapracovat, aby naše společné úsilí bylo úspěšné.

Po této fázi však stále nemáme kompletní informace. Dá se říci, že jsme teprve v polovině. Bez zubních rentgenů mnoho skutečností nemůžeme odhalit. Zhotovuje se velký přehledový rentgen (OPG), kde vidíme počet zubů, jejich uložení, pozici zubů moudrosti, oblast kolem kořenů zubů (ta nás zajímá hlavně u zubů, které mají ošetřené kořenové kanálky), kost ve které jsou zuby uloženy, kloubní hlavice, čelistní dutiny atd. Tímto rentgenem můžeme odhalit cysty a další patologické útvary v kosti, ústup kosti a počínající parodontózu. Orientačně můžeme odhalit kazy, které klinicky nezjistíme a u dětí stav zdali jsou všechny stále zuby založeny, případně jakou mají polohu. Málokdy nám tento přehledový snímek stačí. Většinou se zhotovují také malé detailní (intraorální) snímky. Existuje několik důvodů, proč intraorální snímky zhotovujeme: nevyhnutná diagnostika mezizubních kazů (klinicky není možné odhalit), detailní snímek kořene zubu, odhalení tzv. váčku, nevyhnutelnost při ošetření kořenových kanálku a při úrazech zubů. Zdá se Vám to moc rentgenů? Můžete být v klidu, dávka záření díky nejmodernějšímu vybavení je téměř zanedbatelná a výpovědní hodnota snímku vysoká. V případě potřeby lékař udělá chladové testy na zuby pro určení přesné diagnózy. Po celém tomto procesu Vás obeznámíme se stavem Vašeho chrupu a s ohledem na Vaše individuální potřeby sestavíme plán léčby.

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now